Zatrudniając architekta wnętrz, zwykle szukamy osoby doświadczonej, która będzie w stanie dopasować się do naszego gustu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że projektowanie przestrzeni to nie tylko wybór kolorów oraz ładnych elementów wyposażenia. Dobry specjalista będzie w stanie połączyć piękno z funkcjonalnością, dzięki czemu dom, mieszkanie czy biuro zyskają nie tylko nowoczesne wykończenia o wysokiej estetyce, ale także będą przyjazne dla użytkowników. W myśl idei „przestrzeń wewnętrzna staje się rzeczywistością” każdy projekt dotyczący aranżacji przestrzeni powinien powstawać z myślą o tym, jaki będzie miał wpływ na komfort użytkowników oraz ich życie codzienne.

Wiedza przeszłości, standardy teraźniejszości i wizja przyszłości

wnętrze mieszkania

Dzisiaj projektowanie wnętrz jest bardziej popularne niż kiedykolwiek w historii człowieczeństwa. Coraz większą uwagę przykładamy do estetyki panującej nie tylko na elewacji obiektów budowlanych, ale także w ich wewnętrznej części. Wynika to przede wszystkim z tego, że ludzie zaczęli dostrzegać korzyści, jakie mają piękne i funkcjonalne wnętrza w ich codziennym życiu. Często mamy w głowie wiele pomysłów jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak najlepiej będzie przystąpić do ich realizacji. W takiej sytuacji specjalista wykonujący profesjonalne projekty wnętrz domów będzie najlepszym wyborem. Osoba kompetentna wykorzysta w swoich działaniach wiedzę i wnioski wynikające z rozwiązań stosowanych dawniej. Jest to bardzo ważne, ponieważ czerpanie wiedzy z doświadczeń poprzedników pozwala na udoskonalanie rzeczywistości, która nas otacza. W przypadku architektów jest to bardzo ważne, ponieważ inwestor oczekuje od nich, że doradzą mu w każdej sytuacji i zwrócą uwagę na błędy i brak efektywności pewnych rozwiązań. Kreator przestrzeni powinien także posiadać szeroką wiedzę o sprawach bieżących. O ile w projektowaniu wnętrz prywatnych brak znajomości przepisów prawnych dotyczących funkcjonalności pomieszczeń może nie mieć żadnych niekorzystnych skutków, tak w przypadku większych inwestycji może nieść za sobą bardzo niemiłe konsekwencje. Warto też pamiętać, że zawarte w normach sformułowania mają jedynie pomóc w tworzeniu elementów, których użytkowanie będzie bezpieczne i wygodne. Profesjonalny dekorator będzie znał nie tylko przepisy prawne, ale także będzie posiadał ogólną wiedzę budowlaną w zakresie technologii wykorzystywanych podczas wykończeń wnętrz. Podczas pracy skupionej na teraźniejszości projektant nie powinien zapominać też o przyszłości. W końcu po zrealizowaniu jego wizja będzie miała służyć ludziom przez kilka kolejnych lat bądź nawet dekad. Różnice dotyczą nie tylko trendów modowych, ale także zmian zachodzących w społeczeństwie. Doskonałym przykładem zagadnień z tej grupy jest kuchnia. Jeszcze kilka dekad temu jedynym wyposażeniem tego pomieszczenia były szafki, zlewozmywak, lodówka i kuchenka gazowa. Piekarnik często był przenośny przez co nie trzeba było uwzględniać go w aranżacji. Dzisiaj w tym pomieszczeniu znajdziemy nie tylko zlew i lodówkę, ale także piekarnik, mikrofalówkę, ekspres do kawy, okap oraz wiele innych nowoczesnych urządzeń. W perspektywie coraz wyraźniejsza staje się także wizja domów inteligentnych, w których wszystko będzie sterowane przy użyciu komputera lub telefonu. Architekt zajmujący się aranżacją przestrzeni powinien mieć w głowie wizję przyszłości, którą będzie uwzględniał w swoich projektach.

Wygoda użytkowania ważniejsza niż nowoczesna aranżacja?

W tym temacie zdania się podzielone – jedni zarzucają, że projektowanie wnętrz mieszkań skupia się tylko na dekoracyjnych charakterze dodatków przez co pomieszczenia zaczynają przypominać wystawy sklepowe. Inni natomiast twierdzą, że bez dwóch zdań najważniejsza powinna być funkcjonalność. Prawda jest jednak taka, że oba te kryteria powinny się wzajemnie uzupełniać i stanowić integralną podstawę działania osób odpowiedzialnych za stworzenie aranżacji przestrzeni. Dzisiejszy rynek oferuje tak wiele rozwiązań, jeśli chodzi o elementy wyposażenia wnętrz, AGD oraz materiały wykończeniowe, że znalezienie idealnie uzupełniających się rozwiązań nie powinno stanowić żadnego problemu. Bardzo często klienci przedstawiający swoją wizję nie myślą o tym, czy ich pomysły będą praktyczne. Podczas konsultacji najważniejsze są oczywiście oczekiwania inwestorów, jednak profesjonalny projektant powinien ocenić je jak najbardziej obiektywnie i uświadomić rozmówców, z jakimi konsekwencjami wiąże się realizacja danego pomysłu. Zwykle wiedza dekoratora jest tak szeroka, że bez problemu jest w stanie zaproponować on pewne alternatywy oraz wytłumaczyć, dlaczego są one korzystne. Inwestor ma prawo oczekiwać od przedstawiciela firmy architektonicznej wykonującego profesjonalne projekty wnętrz domów fachowości i biegłości w temacie obowiązujących standardów. Czasami przesunięcie szafki, zrezygnowanie z jakichś drobnych detali, czy zastąpienie komody z szufladami regałem na książki sprawiają, że pomieszczenie zyskuje lekkości, a jego użytkowanie staje się bardziej komfortowe.

Mieszkanie bez barier dla każdego

wnętrze mieszkania

Pomimo tego, że projektowanie wnętrz mieszkań powinno być wykonywane zgodnie z gustem klienta, czasami zdarzają się sytuacje, w których architekt musi narzucić pewne rozwiązania. Jeśli przestrzeń przeznaczoną do aranżacji ma użytkować osoba niepełnosprawna, starsza lub dzieci, wtedy na wiele aspektów należy spojrzeć inaczej. Klasyczne meble, wyposażenie kuchni czy łazienki dostępne w katalogach mogą się nie sprawdzić. W takiej sytuacji pomoc kreatora pomieszczeń może okazać się niezastąpiona właściwie pod każdym względem. Na początku istotny będzie wybór odpowiednich okładzin podłogowych. Zastosowanie zbyt śliskich płytek czy paneli mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla osoby użytkującej mieszkanie. Specjalista zadba też o dogodne rozmieszczenie mebli oraz dobór szafek, stołów, biurek oraz pozostałych elementów w taki sposób, aby niepełnosprawny mógł z nich korzystać bez żadnych ograniczeń. Największym wyzwaniem jest jednak łazienka, ponieważ w każdym detalu powinna ona być funkcjonalna. Wiele standardowych rozwiązań niestety nie może być zastosowanych. Kabina prysznicowa, szafka pod umywalką oraz klasyczny układ wyposażenia najczęściej nie mogą być brane pod uwagę, co stanowi wyzwanie dla architekta wnętrz. Musi on znaleźć alternatywne warianty, które będą wyróżniać się trwałością oraz gwarantować bezpieczeństwo użytkownikowi. Tak szczególne zlecenia są bardzo wymagające także, jeśli chodzi o estetykę. Doświadczenie i wiedza profesjonalnego architekta wnętrz są w takiej sytuacji nieocenione. Podobnie sprawa ma się wtedy, gdy dekorator ma za zadanie wyposażenie przedszkola lub żłobka. Wtedy wielkość mebli, wysokość ustawienia sanitariatów czy nawet dobór odpowiedniego wykończenia podłogi ma ogromne znaczenie i powinno być wybierane z uwzględnieniem potrzeb maluchów. Zlecenia takie wymagają szczególnej uwagi, a tak wymagające czynniki dodatkowe determinują sposób podejścia do danego projektu. Wybierając dobre biuro projektowe możemy mieć jednak pewność, że osoba o ograniczonej sprawności ruchowej czy właściciel przedszkola zostanie potraktowany w sposób profesjonalny, a uzyskany efekt spełni oczekiwania pod każdym względem.

Aranżacja wnętrz w określonym budżecie

Jednym z aspektów, który także ma ogromny wpływ na ostateczny efekt pracy architekta wnętrz jest budżet. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w bardzo zróżnicowanych cenach, przez co ilość pieniędzy, którą inwestor chce przeznaczyć na realizację projektu najczęściej stanowi pewne ograniczenie. Na szczęście doświadczony i obyty w branży projektant ma wiele sposobów na obniżenie kosztów. Ceny mebli i dekoracji mieszczą się w bardzo szerokim przedziale, przez co ich wybór powinien być przemyślany. Istotne często okazuje się poszukiwanie rozwiązań alternatywnych. Kanapy, krzesła, stoły czy szafki można zwykle zastąpić ich tańszymi odpowiednikami nie tracąc przy tym na jakości produktów. Osoba wykonująca projekty wnętrz domów śledzi oferty salonów meblarskich, dzięki czemu jest na bieżąco z aktualnymi trendami i rozwiązaniami. Czasami, jeśli przedmiotem realizacji projektu jest bardzo nowoczesne wnętrze, trudno jest znaleźć tańszy odpowiednik designerskich krzeseł lub stołów. W takim przypadku pomocne mogą okazać się firmy współpracujące z biurem projektowym, które wykonują na zamówienie nieszablonowe elementy wyposażenia. W przypadku bardzo kosztownych rozwiązań taka alternatywa może skutecznie obniżyć koszty. Jeśli w całym mieszkaniu jest planowane projektowanie wystroju, wtedy oszczędności mogą wiązać się z przeniesieniem części środków z pomieszczenia na pomieszczenie. W praktyce oznacza to tyle, że prościej jest znaleźć zamiennik dla łóżka czy szafy w sypialni niż mebli łazienkowych, których jakość powinna być jak najwyższa (między innymi ze względu na wymaganą odporność materiałów użytych do produkcji na działanie wody). Wtedy wolne środki zarezerwowane wcześniej na wykończenie jednego pomieszczenia można wykorzystać w innym. Bardzo często, podczas tworzenia koncepcji, architekt proponuje klientowi kilka alternatywnych rozwiązań informując go także o ich planowanej cenie. Na tym etapie nie są to oczywiście koszta określone co do złotówki, jednak w bardzo ogólny sposób obrazują, czego może spodziewać się klient. Im większe doświadczenie osób opracowujących projekt, tym dokładniejsze są wstępne analizy. Przyjęty w ten sposób tok postępowania sprawia, że inwestor może podjąć świadomą decyzję, która droga jest dla niego korzystniejsza zarówno pod kątem wysokiej estetyki, jak i planowanych wydatków.

Architekt wnętrz nie ma najłatwiejszej pracy. Każdego dnia musi nie tylko wykorzystywać, ale także poszerzać swoją wiedzę. Łączenie jej z doświadczeniem oraz dobrym gustem i zmysłem artystycznym sprawiają, że nawet najtrudniejsze zadania nie stanowią problemu. Inwestor musi pamiętać, że zadaniem kreatora przestrzeni jest nie tylko stworzenie eleganckich pomieszczeń, ale także zadbanie o ich funkcjonalność. Wszystko odbywa się oczywiście z uwzględnieniem potrzeb, oczekiwań i możliwości zleceniodawcy.