Kuchnia połączona z salonem jest coraz popularniejszym motywem, szczególnie w małych mieszkaniach utrzymywanych w stylu nowoczesnym. Dlaczego zyskuje on aż taką popularność? Głównie dlatego, iż umiejętnie dopracowana otwarta przestrzeń ma ogromną ilość zalet, które mogą zmienić całe mieszkanie nie do poznania. Warto podkreślić, iż tylko poprawnie przygotowany i przemyślany projekt spełni zamierzone działanie, gdyż aranżacja kuchni otwartej na salon wbrew pozorom nie jest zbyt łatwym zadaniem. W jaki sposób taka połączona przestrzeń powinna być stworzona, by spełniała swoją funkcję oraz by zachwycała wyglądem?

Połączone, jednak osobno

Jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz mieszkań, jest kilka zasad, których każdy powinien się trzymać. Jedna z nich dotyczy właśnie kuchni połączonej z pokojem dziennym, a polega ona na oddzieleniu tych dwóch stref od siebie przy pomocy widocznej gołym okiem granicy. Jak można tego dokonać? Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie dwóch różnych rodzajów podłogi. Jednym z najczęściej wykorzystywanych połączeń jest zestawienie naprzeciwko siebie kafelków oraz paneli – naturalnie kafelki montuje się w kuchni, a panele w salonie. Pozwala to utworzyć dobrze widoczną różnicę, która w swoisty sposób oddziela od siebie oba pomieszczenia.

Wyspa kuchenna jako granica między pokojami

Innym sposobem na oddzielenie tych dwóch pomieszczeń od siebie, jaki wykorzystywany jest w trakcie projektowania wystroju wnętrz jest użycie wyspy kuchennej. Postawienie jej między salonem a kuchnią nie zaburzy w żaden sposób otwartości przestrzeni, lecz mimo to pozwoli wytoczyć jasną granicę między dwoma pokojami. Nie jest to tylko swoista bariera i sposób na ciekawą aranżację – wyspa kuchenna w niejednym domu udowodniła, iż jest to niezwykle przydatne rozwiązanie. Oferuje ona między innymi dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów kuchennych, ale również może służyć jako stół, przy którym można normalnie spożywać posiłki. Ostatecznie wyspa kuchenna może służyć do przyrządzania posiłków bez konieczności odłączania się od przyjęcia czy rozmowy, gdyż dzięki niej nawet w trakcie gotowania będzie się o krok od salonu.

Kuchnia połączona z salonem nie jest już niczym niezwykłym. Rozwiązanie to oferuje znaczne powiększenie mieszkania, nawet jeżeli powiększenie to jest głównie optyczne. Jest to też niezwykle stylowe i modne rozwiązanie, które szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych mieszkaniach. W wypadku przygotowania tego połączonego pomieszczenia projektowanie wnętrz najlepiej będzie zostawić specjaliście, gdyż aranżacja otwartej strefy dziennej to dość duże wyzwanie.