W większości domów salon jest miejscem, który stanowi serce całego mieszkania. To tutaj można odpocząć oraz odstresować się po długim dniu w pracy czy też spędzić swój wolny czas z rodziną. Jest to także pomieszczenie, w którym najczęściej odbywają się różnego rodzaju spotkania ze znajomymi. Coraz częściej jednak można spotkać się z połączeniem tego pokoju wraz z jadalnią, co daje świetny efekt końcowy i ma ogólny wpływ na funkcjonalność panującą w domu. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu pomysłowi.

projekty wnętrz

Na początek – jak to połączyć?

Wiele osób na co dzień korzysta z połączenia kuchni z salonem, jednak co z połączeniem salonu z jadalnią? Okazuje się, że rozwiązanie to pozwala na równie ogromną funkcjonalność, co to poprzednie. Aby jednak mówić o ułatwieniach związanych z tym rozwiązaniem warto wspomnieć o tym jak właściwie powinno wyglądać takie pomieszczenie. Otóż aby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania dobrze jest połączyć pomieszczenia tylko w pewnym stopniu. Mamy tutaj na myśli stworzenie małej bariery, która będzie uznawana za granicę pomiędzy tymi dwoma miejscami. Granica ta może być ustalona za pomocą blatu lub dekoracji w postaci doniczek z kwiatami czy też parawanu. Coraz częściej w nowoczesnych mieszkaniach spotyka się także potężne akwarium z rybkami, które idealnie oddziela część wypoczynkową od tej, w której spożywa się posiłki. Możliwości dotyczących granic jest o wiele więcej, dlatego wystarczy puścić wodzę wyobraźni albo zostawić to osobie trzeciej – architekt wnętrz na pewno świetnie sobie z tym poradzi.

projekty wnętrz

Funkcjonalność zyskana dzięki połączeniu

Gdy sprawa połączenia salonu z jadalnią jest już rozwiązana warto skupić się na tym, co niesie z sobą ten pomysł. Największą zaletą takiego połączenia jest oczywiście wspominana funkcjonalność. Często zbyt duże przestrzenie w domu potrafią negatywnie wpływać na odczuwanie rodzinnej atmosfery. Dobrze zagospodarowane miejsca są o wiele bardziej przytulne, a także przyjemne dla oka – zwłaszcza, gdy są pięknie zaprojektowane. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego połączenia. Salon z jadalnią to świetne rozwiązanie dla osób, które często organizują w swoim domu spotkania ze znajomymi lub rodziną. W ten sposób nie trzeba przenosić się ze strefy wypoczynkowej do jadalni lub kuchni tylko po to, aby zjeść. Można połączyć te dwie czynności i zrelaksować się wspólnie przy świeżo zrobionym cieście, nie przegapiając minuty filmu.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę zalety związane z zastosowaniem takiego rozwiązania oraz łatwość stworzenia takiej przestrzeni możemy bez zawahania potwierdzić, że tak – warto jest połączyć salon z jadalnią. Tego typu projekty wnętrz domów cieszą się dużą popularnością wśród wielu osób, dlatego jak najbardziej polecane jest wypróbowanie takiego pomysłu u siebie w mieszkaniu.