Architektem wnętrz określa się osobę, która w swojej pracy zajmuje się kreowaniem ruchomych elementów przestrzeni. Działania te prowadzone są ze szczególnym uwzględnieniem funkcji pomieszczeń, które stają się przedmiotem realizacji zlecenia. Występujące na rynku biura projektowe zajmują się nie tylko urządzaniem mieszkań i domów jednorodzinnych, ale także rozplanowywaniem i aranżowaniem miejsc pracy oraz obiektów użyteczności publicznej. Czy rzeczywiście zaangażowanie dekoratora jest dobrym krokiem podczas kształtowania wnętrz firmowych?

Dlaczego firmy i instytucje chętnie korzystają z usług dekoratora wnętrz?

wnętrze mieszkania

Urządzenie wnętrz biurowych jest bardzo czasochłonne i wymaga spełnienia wielu dyrektyw zewnętrznych dotyczących wykorzystania przestrzeni. Może wydawać się, że dobór odpowiedniego oświetlenia, kolorystyki oraz umeblowania jest prostym zadaniem, jednak nic bardziej mylnego – każdy, kto sam zmagał się z urządzeniem biura dla kilkunastu pracowników wie, że niezwykle trudno jest znaleźć złoty środek pomiędzy funkcjonalnością a wysoką estetyką. Właśnie te aspekty sprawiają, że liczne przedsiębiorstwa, a nawet urzędy oraz miejsca użyteczności publicznej korzystają z usług oferowanych przez architektów. Decydując się na zlecenie podmiotowi zewnętrznemu takiego zadania, firma bardzo wiele zyskuje. Przede wszystkim właściciel, czy inny pracownik, nie traci swojego cennego czasu na zaangażowanie się w sprawy, które w rezultacie nie przynoszą wymiernej korzyści. Oprócz tego sam fakt powierzenia zadania osobom kompetentnym i doświadczonym w pewnym zakresie sprawia, że nie trzeba niepokoić się o efekt podejmowanych działań. Wystarczy zaledwie kilka konsultacji, aby otrzymać wstępną koncepcję, a w późniejszym czasie gotową dokumentację przedstawiającą zmiany. Liczne biura oferujące projektowanie wystroju wnętrz zajmują się także nadzorem autorskim podczas realizacji prac. Takie podejście sprawia, że do minimum ograniczony zostaje czas, w jakim prowadzone są prace. Im krócej trwa remont i wymiana wyposażenia, tym szybciej pracownicy mogą powrócić do swoich obowiązków. Jedyne, co zostaje po stronie zleceniodawcy to podejmowanie decyzji, które najczęściej wiążą się jedynie z wyborem zaproponowanych przez architekta wnętrz rozwiązań. Szczegółowy zakres usług realizowanych przez biuro projektowe zwykle określany jest w umowie zawartej pomiędzy inwestorem a przedstawicielem jednostki przyjmującej zlecenie.

Połączenie funkcjonalności i elegancji w przestrzeni biurowej

Na czym polega trudność w kreowaniu przestrzeni biurowej (również tej w miejscach publicznych)? Pomieszczenia firmowe należą do bardzo specyficznej grupy. Najczęściej muszą one być wyposażone w taki sposób, aby umożliwić nie tylko komfortową pracę osobom zatrudnionym przez daną jednostkę, ale także tworzyć dogodne warunki interesantom. Właśnie dlatego w pomieszczeniach biurowych należy zadbać przede wszystkim o ich funkcjonalność. Rozpoczynając od samego początku, kreator przestrzeni zwykle rozpoczyna od zmian związanych z wykończeniem ścian oraz podłóg. W zależności od wielkości biura oraz jego faktycznego przeznaczenia można wybrać albo stonowaną, jednolitą kolorystykę, np. w ciepłych odcieniach żółci, albo zdecydować się na bardziej odważne rozwiązania. Jeśli inwestor ma takie życzenie, architekt wnętrz może sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania, które urozmaicą przestrzeń jednocześnie nie tworząc chaosu. Sposobów na takie działanie jest bardzo wiele – od nieregularnych paneli gipsowych, poprzez płyty betonowe i korek na ścianę, aż do mchu porastającego przegrody. Profesjonalista z pewnością dobierze do proponowanych rozwiązań bardzo stylowe i eleganckie meble. Oprócz walorów estetycznych, biurka oraz krzesła muszą spełniać pewne wymagania użytkowe. Powinny być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić osobom z nich korzystającym jak najbardziej optymalne warunki do realizowania codziennych zadań. Większość producentów zna wytyczne dotyczące konstruowania tak ważnych elementów wyposażenia, jednak osoba odpowiedzialna za projektowanie wnętrz będzie w stanie szybko zweryfikować, czy faktycznie sprawdzą się one podczas ośmiogodzinnej pracy. Podsumowując całą analizę i wskazane przykłady, zatrudnienie architekta doświadczonego w aranżacji przestrzeni daje gwarancję uzyskania biura, w którym funkcjonalność zostanie perfekcyjnie zestawiona z nowoczesnym stylem i dobrym gustem.

Reprezentatywna przestrzeń idealna do negocjacji

Biuro stanowi pewnego rodzaju wizytówkę firmy. Gościmy w nim interesantów bądź kontrahentów, którzy nierzadko negocjują z nami bardzo poważne umowy. Istotne w takich sytuacjach jest także to, jakie zrobimy wrażenie na zaproszonych gościach. Eleganckie biuro to jeden ze sposobów na wzbudzenie zaufania oraz wzmocnienie swojej pozycji, jako podmiotu profesjonalnego, który do wszystkich zadań podchodzi w sposób rzeczowy i kompleksowy. W związku z tym architekt odpowiedzialny za projektowania wystroju wnętrz stosuje pewne sztuczki, które mają podkreślić znaczenie marki. Jednym z nich jest wykorzystanie podczas pracy barw, które znajdują się w symbolach identyfikacyjnych firmy np. w logo. To z pozoru nic nieznaczący detal, jednak odpowiednie zestawienie kolorów oraz wyeksponowanie pewnych elementów przy pomocy wysokiej jakości lamp, może zdziałać cuda. Bardzo dobrze prezentuje się także witacz, jednak nie zawsze można ustawić go przed budynkiem firmy. Jeśli nie ma takiej możliwości, doskonałą alternatywą jest umieszczenie logotypu w pobliżu wejścia np. obok recepcji. Architekt wnętrz z pewnością poświęci także wiele czasu na aranżację sali konferencyjnej oraz biur osób decyzyjnych. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ badania naukowe potwierdzają, że otoczenie ma ogromny wpływ na zachowanie człowieka. Jeśli czujemy się gdzieś komfortowo jesteśmy bardziej otwarci na rozmowy, chętniej idziemy na ustępstwa oraz znacznie trudniej jest nas wyprowadzić z równowagi. Informacje te są ważne dla osoby, która zajmuje się projektowaniem wnętrz biurowych. Dobrze wykreowana przestrzeń nie przekona nikogo do tego, że nasze argumenty są słuszne, jednak może ułatwić to zadanie wpływając na podświadomość rozmówcy. Kreator przestrzeni posiadający doświadczenie w pracy z ludźmi oraz obycie w branży z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak powinno wyglądać nowoczesne, eleganckie, profesjonalne i jednocześnie przyjazne i funkcjonalne biuro.

Uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych

wnętrze mieszkania

Bardzo odpowiedzialną rolą architekta jest także fakt, że powinien on dbać o to, aby przestrzeń publiczna była przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niektórzy twierdzą, że kreator przestrzeni nie ma narzędzi do tego, aby wprowadzać jakiekolwiek udogodnienia w tym zakresie. Nie jest to jednak prawda – wybór odpowiednich mebli, zwiększenie odstępów pomiędzy rzędami krzeseł, a nawet zagospodarowanie toalet – wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na to, kto będzie mógł korzystać z pomieszczeń. Projektowanie wnętrz pod tym kątem jest coraz bardziej powszechne, jednak nie zawsze właściciel ma odpowiednią wiedzę i pomysł na to, jak można w łatwy i tani sposób przystosować biuro także pod kątem osoby niepełnosprawnej. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty posiadającego niezbędną wiedzę w tym zakresie. Osoba zawodowo zajmująca się kreowaniem przestrzeni z pewnością doskonale poradzi sobie z zadaniem, a uzyskany efekt będzie zachwycał pod kątem estetyki i elegancji.

Tworzenie stylu i nadawanie indywidualnego charakteru przestrzeni

Ten punkt może wydawać się oczywisty – w końcu jest to główne zadanie każdego architekta wnętrz. W przypadku przestrzeni publicznej i biurowej zadanie to jest jeszcze bardziej odpowiedzialne. Ten fakt wynika z tego, że w przypadku domów i mieszkań, przestrzeń jest zamknięta. Użytkuje ją rodzina, do której czasami w odwiedziny wpadną goście. Biura, urzędy czy inne obiekty użyteczności publicznej należą jednak do grupy miejsc, które są otwarte. Oznacza to, że powinny być przystosowane do tego, aby korzystała z nich szersza grupa użytkowników. Dodatkowo to właśnie takie miejsca dają przykład i stanowią wyznacznik obowiązującej mody. Architekt może stworzyć własne projekty mebli, zainicjować stosowanie nowoczesnych materiałów, łączyć ze sobą kontrastujące wzory i faktury z myślą, że w niedługim czasie będą one stanowić drogowskaz zarówno dla kolegów z branży, jak i osób prywatnych. Zadanie to jest najbardziej odpowiedzialne ze wszystkich, ponieważ bardzo trudne jest połączenie pięknej wizji z funkcjonalnością. Jeszcze większym wyzwaniem jest to, aby do swojej koncepcji przekonać inwestora, który zwykle szuka oszczędności. Niestety poczucie stylu i estetyki jest bardzo delikatnym tematem. Indywidualne postrzeganie świata przez każdego człowieka jest czymś niewymiernym i skomplikowanym. Potrzeba bardzo dużo samozaparcia oraz pasji, aby być dobrym architektem, który potrafi połączyć ze sobą wszystkie te elementy i tworzyć nieszablonowe koncepcje. Przestrzeń publiczna, jak nic innego, potrzebuje świeżego spojrzenia oraz innowacyjności. Gdyby projektanci nie posiadali tej odwagi w kreowaniu otaczającej nas przestrzeni z pewnością żylibyśmy w szarych, zimnych i niekoniecznie funkcjonalnych przestrzeniach, które wyglądałyby zawsze w taki sam, nudny sposób. Właśnie profesjonaliści tworzą coś odmiennego – przestrzeń, w której czujemy się dobrze oraz w której jesteśmy w stanie wydajnie pracować.

„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.” – tak pisał Walter Isaacson w jednym ze swoich utworów. Nie szaleństwem, ale właśnie chęcią zmian i tworzenia czegoś wyjątkowego powinien kierować się architekt wnętrz podejmujący się realizacji zlecenia dotyczącego stworzenia aranżacji przestrzeni publicznej. Wprowadzanie i przemyślane wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że społeczeństwu żyje się znacznie lepiej. Kreowanie odmiennych od obowiązujących standardów nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – to motor napędzający rozwój społeczeństwa.